- Sailing Historical Results -

Youth Sailing Awards
MC Sailing Awards

Opti Series Winner: 

2016 - Jackson Walker

2015 - Jackson Walker

2014 - Jackson Walker

2013 - Sam Fellows

2012 - Sam Fellows

2011 - Sam Fellows

2010 - Sam Fellows

2009 - Max Fellows

2008 - Max Fellows

2007 - Max Fellows

Opti Sportsmanship: 

2016 - Klaus Schiefelbein

2015 - Sophie Hove

2014 - Anders Beckes

2013 - 

2012 - Austin Steiner

2011 - Eva Fox

2010 - Jack Steiner

2009 - Eve Thorsen

2008 - 

 

Opti Most Improved: 

2016 - Nathan Sauve

2015 - Klaus Schiefelbein

2014 - Klaus Schiefelbein

2013 - 

2012 - Jack Steiner

2011 - Jackson Walker

2010 - Eiley Sheahan

2009 - Domenic Macaione

 

Most Outstanding

1st Year Skipper: 

2016 - Ian Beckes

2015 - Will Gass

2014 - Karina Palmer

2013 - 

2012 - Patrick Reilly

2011 - Anders Beckes

Sunday Series -Winner: 

2016 - Chris Mortonson

2015 - Jeff Fellows

2014 - Jeff Fellows

2013 - Jeff Fellows

2012 - Jeff Fellows

2011 - Jef Fitch

2010 - Jef Fitch

 

 

Sunday Series -

2nd Place: 

2016 - Jeff Fellows

2015 - Chris Mortonson

2014 - Chris Mortonson

2013 - Jef Fitch

2012 - Jef Fitch

2011 - Paul Fischer

2010 - Jeff Fellows

 

 

Sunday Series -

3rd Place: 

2016 - Jef Fitch

2015 - Jef Fitch

2014 - Jef Fitch

2013 -

2012 - Paul Fischer

2011 - Jeff Fellows

2010 - Jim Ethington

 

 

Sunday Series -

4th Place: 

2016 - Steve Warzyn

2015 - Max Fellows

2014 - Paul Fischer

2013 - 

2012 - Steve Warzyn

2011 - Jim Ethington

2010 - Paul Fischer

 

 

Thursday Night Series Champion:

2016 - Jef Fitch

2015 - Chris Mortonson

2014 - Jef Fitch

2013 - 

2012 - Jef Fitch

2011 - NA

2010 - NA

 

 

Labor Day / Seamanship Regatta

Champion:

2016 - Jeff Fellows

2015 - Jeff Fellows

2014 - Not Sailed

2013 - 

2012 - Jeff Fellows /

                 Steve Warzyn

2011 - Not Sailed

2010 - Paul Fischer

 

 

4th of July Regatta

Champion:

2016 - Chris Mortonson

2015 - Jeff Fellows

2014 - Jeff Fellows

2013 - 

2012 - 

2011 - 

2010 - 

 

 

Memorial Day Tune-up Regatta Champ:

2016 - Not Sailed

2015 - Not Sailed

2014 - Paul Fischer

2013 - 

2012 - 

2011 - 

2010 - NA

 

 

Most Outstanding Judge:

2016 - Ed Johnson

2015 - Truman Schultz /

                   Ed Johnson

2014 - Connie Frank

2013 - 

2012 - Mimi Birbaum

2011 - Joe Birbaum

2010 - Truman Schultz

 

 

Most Improved Sailor:

2016 - Steve Warzyn

2015 - Sam Fellows

2014 - Max Fellows

2013 - 

2012 - Rick Wetzel

2011 - Jim Ethington

2010 - Steve Warzyn

 

 

Most Tips Award:

2016 - Jeff Fellows

2015 - Kathy Tweet

2014 - Chris Mortonson

2013 - Max Fellows

2012 - 

2011 - 

2010 - 

 

 

Flounder Award:

2016 - Jeff Fellows and               Steve Warzyn

2015 - Jef Fitch

2014 - Jef Fitch

2013 - 

2012 - Paul Fischer

2011 - 

2010 - 

 

 

PFD Award - 

         "Life Saver":

2016 - Steve Warzyn

2015 - Colleen Mortonson

2014 - Steve and Judy

                         Fleming

2013 - 

2012 - 

 

 

 

We appreciate your reservations - Call us at 262-567-4934 or email us at reservations@clubolc.com

4668 N Lake Club Circle - Oconomowoc, WI - 53066

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle